Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Iškilo klausimų? Susisiekite
+370 657 74885

Desertai, kuriuos galime rasti ant kaimyninių šalių šventinių stalų

Desertai, kuriuos galime rasti ant kaimyninių šalių šventinių stalų

Laikotarpis iki Kalėdų – kontrastų gausus metas. Pilnas skubėjimo, akimirkų, kai sustojame pagalvoti, kuo nudžiuginti artimuosius, kolegas, metas, kai planuojame, kaip pradžiuginti savo šeimą bei kaip atrodys stalas, prie kurio, po intensyvaus laikotarpio, galiausiai subursime visus pasimėgauti akimirkomis kartu. Tai metas, kai širdis apsąla ne tik nuo džiugių akimirkų, bet ir nuo šventinių skanumynų. Lietuvių Kalėdos kvepia mandarinais ir cinamonu, o šventes vainikuoja tradicinis aguonų pienas su kūčiukais. Pasižvalgykime, kuo Kalėdos pakvimpa kaimyninėse šalyse.

Apie kaimyninių šalių šventinio laikotarpio saldumynus ir bendras skanumynų tendencijas, pasiekiančias daugelį šalių, pasakoja skanumynų kepyklos „Čiūrerija“ vadovas Povilas Stonkus.

Latvių imbieriniai sausainiai
Latvių šventinis skanumynas – imbieriniai sausainiai. Tamsiai rudi ir traškūs prieskoniniai sausainiai, žinomi kaip „Piparkūkas“, gaminami iš imbiero, gvazdikėlių, muskato riešutų ir pipirų, koriandro, kardamono ir cinamono. Pasak P. Stonkaus, tokia prieskonių gausybė sunkiai randama kokiame nors kitame Latvijos virtuvės gaminyje.

Sausainiai, vainikuojantys daugelį latvių šventinių stalų, būna įvairių pavidalų. Pasitelkdami fantaziją bei konditerinę išmonę, latviai sausainius gamina ne tik traškius, bet ir minkštus bei sultingus, ar net meduolių pavidalu.

Estų prieskoniniai sausainiai
Estų šventinis skanumynas „Piparkoogid“ primena kaimynų latvių receptą. Šių sausainių kepimas Estijoje yra nusistovėjusi šeimos tradicija, kai į virtuvę susirenka visa šeima ir šventiniam stalui juos ruošia kartu. Šie sausainiai gaminami iš gausybės prieskonių: cinamono, imbiero, gvazdikėlių, kardamono, muskato riešutų, apelsino žievelės bei juodųjų pipirų. Svarbiausia tešlos paruošimo dalis – cukraus deginimas. Degintas cukrus šiems sausainiams suteikia ne tik ypatingą skonį, bet ir rudą spalvą. Prieš šaunant į orkaitę, paruoštą tešlą reikia palaikyti bent 24 valandas, nors ji šaldytuve gali stovėti net ir mėnesį, todėl jos dažniausiai paruošiama visam šventiniam periodui.

Lenkų aguonų vyniotinis
Lenkijoje Kalėdos ir Naujieji metai neįsivaizduojami be aguonų pyrago. Šis skanėstas lenkų virtuvėje randamas jau nuo seno. Iš pirmo žvilgsnio receptas yra parastas: gaminama iš mielinės tešlos su aguonų įdaru, tačiau nereikia apsigauti – aguonų įdaras reikalauja ypatingo paruošimo.

„Pirmiausia aguonas reikia išmirkyti piene, o paskui sumalti. Nors svarbiausias ingredientas – aguonos, yra dar keli būtini, ypatingą skonį šiam gaminiui suteikiantys, produktai: sultana, smulkinti riešutai, apelsinų žievelė, citrinų žievelė bei vanilinis cukrus ar migdolų riešutai, kurie šiam pyragui suteikia lengvumo“, – pasakojo „Čiūrerija“ vadovas Povilas Stonkus, pridurdamas, kad būtent šis skanumynas yra pats populiariausias lenkų šventinio desertų stalo gaminys.

Ukrainiečių sluoksniuotis
Ukrainiečių deserto pavadinimas „Perekladanets“ kilęs nuo žodžio „sluoksnis“ ir tai puikiai atspindi šio gaminio esmę. Tai yra plonų tešlos sluoksnių gaminys, pagardintas skirtingais pertepimais: aguonų, datulių, abrikosų ar graikinių riešutų ar paprasčiausio cinamono. Tradiciškai šis gaminys daromas iš trijų sluoksnių.

Baltarusių pudingas
Kalėdų laikotarpiu baltarusiai mėgaujasi desertu „Kutia“. Tai yra saldus grūdų pudingas. Šis pudingas yra vienas iš 12 tradicinių patiekalų, patiekiamų per Kalėdas. Dažniausiai jis valgomas pats pirmas. Tradiciškai gaminamas iš abrikosų, aguonų, medaus, įvairių riešutų, džiovintų vaisių ir razinų. Daugelyje receptų naudojamas pienas ar grietinėlė. Kai kuriuose receptuose pagrindiniu ingredientu pasirenkami ryžiai. Šis desertas, kaip ir lietuvių aguonų pienas, retai kada gaminamas kitais metų laikais.

Įvairių šalių virtuvėms bendradarbiaujant, Kalėdų laikotarpis pakvimpa ne tik tradiciniais skanumynais, bet ir įvairiais kitais skanėstais, atėjusiais iš tolimesnių kraštų. Vienas iš įdomiausių gaminių, šventiniu laikotarpiu sulaukiantis didelio smaližių susidomėjimo – ispaniškos spurgos „Čiūros“. Pasak Povilo Stonkaus, šis gaminys iš šiltųjų kraštų, kelią ant Baltijos šalių šventinio skanėstų stalo, rado neatsitiktinai: „Tai skanėstas, tiesiog kvepiantis Kalėdomis. Paruoštos plikytos tešlos spurgos gardinamos cinamonu, o viską vainikuoja padažas, kurį galima rinktis iš šokolado, kondensuoto pieno, žemės riešutų sviesto ar čili šokolado„ – pasakojo „Čiūrerija“ vadovas Povilas Stonkus, visiems linkėdamas aromatingų ateinančių švenčių.