Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Iškilo klausimų? Susisiekite
+370 657 74885

Pasakojimas iš parodos: Kokiomis spalvomis nušvis mūsų namai šiais metais

Pasakojimas iš parodos: Kokiomis spalvomis nušvis mūsų namai šiais metais

Šviesa, reaguojanti į mūsų judesius, bei organinės lempos, keičiančios žmogaus biologinius ritmus – visa tai jau kasdienybė. Kiek energijos sunaudoja pastatai bei kokiais atvejais išmaniosios technologijos padeda sutaupyti? Kokios šiandienos koncepcijos taps rytojaus standartu? Apie tai, bei kokiomis spalvomis nušvis mūsų namai ateinančiais metais – pasakojime iš praėjusią savaitę vykusios parodos.

Apie naujausias šių metų apšvietimo ir išmaniosios statybos tendencijas iš Vokietijoje vykusios parodos „Light + building“ pasakoja Namų idėjų centro „NIC“ atstovas Nerijus Urbonavičius.

Naujas standartas – nauji dizaino sprendimai
Perėjimas prie LED technologijos – bene didžiausias pokytis apšvietimo istorijoje nuo tada, kai buvo išrasta lemputė. Uždraudus kaitrines lemputes, šviestuvų dizaineriai ir gamintojai per pakankamai trumpą laiką turėjo atnaujinti bei pritaikyti savo gaminius naujiems standartams. Per kelerius metus LED technologija jau tapo apšvietimo standartu. Šių pokyčių vedina, pastaraisiais metais apšvietimo sprendimų rinkoje įsitvirtino nauja kryptis – forma seka funkciją, tai reiškia, kad gamintojai mažiau koncentruojasi į šviestuvų dizainą, o daugiau – į pačios šviesos formas.
„Vos prieš keletą metų stebėjome tendencijas, jog kiekvienas dizaineris stengdavosi sukurti kuo puošnesnį gaminį, kuris taptų interjero akcentu. Šiuo metu įsigali minimalizmas: šviestuvų dizainas tampa šalutiniu klausimu, svarbiausia dabar – pats apšvietimas“, – pasakojo N. Urbonavičius.

Daugiausia dėmesio skiriama spalvai, apšvietimo kryptims, atspindžiams, intensyvumui ar šešėlių sukūrimui. Naujausiuose interjeruose šviesa nebeturi aiškaus, ryškaus šaltinio. Viskas integruojama į bendrą koncepciją ar į kitus interjero elementus.

Nors apšvietimas ir tampa pagrindiniu akcentu, šviestuvo dizaino klausimas taip pat išlieka. Naujausiose šviestuvų tendencijose vyrauja priešingybių derinimas: į natūralias medžiagas (pvz., mediena, bronza, stiklas, popierius ir kt.) integruojamos technologijos, kurios paslepiamos įvairiomis formomis. Šių metų madingiausios formos – geometrinės figūros. Kokybė, natūralumas ir malonus apšvietimas – visa tai dera naujausiose kolekcijose.

Išmanieji šviestuvai
Išmaniesiems sprendimams tampant mūsų kasdienybe, prie to prisitaiko ir apšvietimo įrangos gamintojai. Tokios tendencijos pasaulinėje rinkoje jau tapo įprasta naujų namų dalimi.
„Išmanūs šviestuvai diegiami ne tik statybų metu į bendrą tinklą, bet ir atskirose erdvėse autonomiškai“, – pasakojo pašnekovas. Toks apšvietimas kontroliuojamas mobiliųjų telefonų programėlėmis arba reaguoja į žmogaus judėjimą įvairiose erdvėse.

Didžioji dalis šiuolaikinių šviestuvų yra gaminami su pridėtiniu funkcionalumu: integruojami į vientisą tinklą, šviečia įvairiais, kintančiais atspalviais, būna jautrūs prisilietimui, gali būti įkraunami. Populiarėja nedidelės, nešiojamos lempos, kurias lengva integruoti bei paprasta pakeisti bet kurioje erdvėje, kuriami rafinuotų konstrukcijų šviestuvai.

Biologinį ritmą keičiantis apšvietimas
Visa tai – tik ledkalnio viršūnė. Naujausia apšvietimo kryptis – OLED – organinės lempos, skirtos prisitaikyti prie žmonių biologinio ritmo ar jį keisti.

Visiems žinoma, kad mūsų biologinį ritmą lemia saulė, bei jos padėtis zenite. Nustatyta, kad saulės išskiriamas mėlynosios šviesos kiekis yra atsakingas už mūsų produktyvumą ar miego hormono gamybą. Iš ryto mėlynoji saulės šviesa blokuoja miego hormoną ir suaktyvina streso hormoną. Tai lemia mūsų pabudimą bei produktyvumą dienos metu. Bėgant dienai ir keičiantis saulės padėčiai zenite, mėlynosios šviesos sumažėja, šviesa tampa šiltesnių tonų, tai lemia atvirkštinį ryšį. Žmonės tampa ramesni ir pasiruošę miegui.

Šiuolaikinis apšvietimas kuriamas remiantis šiais tyrimais. „Daug laiko leisdamas uždarose patalpose, žmogus saulės mato nedaug, todėl naujausi apšvietimo sprendimai geba atkartoti saulės padėtį, šviesą bei jos intensyvumą ir, bėgant dienai, jį keisti“, – pasakojo Namų idėjų centro NIC atstovas, pridurdamas, kad išmaniuosiuose namuose ar viešosiose vietose diegiant šiuos sprendimus, visada reikia atsižvelgti ir į daugelį kitų veiksnių: šviestuvų padėtį ar jų diegimo aukštį. Tokie nedideli niuansai galiausiai lemia ar šviesa pasieks reikiamus receptorius, atsakingus už hormonų gamybą.

Šie tyrimai naudingi ir biurams. Tinkamai parinktas ir įdiegtas apšvietimas skatins didesnį darbo našumą, geresnę kolektyvo nuotaiką ar net stipresnę sveikatą. Tokių apšvietimo sprendimų poveikis naudingas patalpose, kuriose dirbama naktimis. Atkurta dienos šviesa stiprina koncentraciją bei dėmesingumą, kaip ir saulės šviesa dieną.

Išmanūs namai
Ar žinojote, jog energijos aprūpinti pastatams reikia daugiau nei transportui ar pramonei? Atlikti skaičiavimai parodė, kad Vokietijoje, net 35 procentai visos sunaudojamos energijos yra skirta pastatų aptarnavimui. 39 proc. sunaudojami privačių namų ir kotedžų aptarnavimui, 24 proc. – daugiabučiams ir 37 proc. – viešosios paskirties pastatams (mokykloms, pramoniniams pastatams, biurams ligoninėms ir pan.). Vertinant technologines galimybes, planuojama šį skaičių sumažinti 80-čia procentų.

Vienas iš būdų tai įgyvendinti – naudoti modernias pastatų aptarnavimo technologijas: išmanųjį apšvietimą, ventiliaciją, klimato kontrolę. Jau statybų metu galima pasirūpinti ne tik šiais technologiniais sprendimais, bet ir diegti terminį šildymą ar saulės kolektorius.

Kasdieninis taupymas
Šių dienų visuomenė pratusi prie skaitmeninio gyvenimo būdo, o ateitis be to net neįsivaizduojama. Atrodo vos praėjusiame dešimtmetyje telefonuose tebuvo kelios funkcijos. Šiandien jie atlieka dešimčių prietaisų funkcijas. Laikui bėgant, šviestuvai įsitvirtins kaip bendro skaitmeninio tinklo dalis bei pasipildys naujomis funkcijomis. Pažanga nesustos, nes jos varomoji jėga – siekis žmogaus gyvenimą padaryti patogiu. Technologijoms tobulėjant bei gausėjant jų pasiūlai rinkoje, bus užtikrintas ne tik patogumas, bet ir kaštų taupymas.

„Jau dabar šildymo kaštus ženkliai galima sumažinti įdiegiant technologijas, kurios aptinka žmogų kambaryje ir pagal tai automatiškai reguliuoja kambario temperatūrą, o išmaniųjų šviestuvų technologijos leidžia taupyti elektros resursus“ – pasakojimą užbaigė Namų idėjų centro NIC atstovas Nerijus Urbonavičius.