Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Iškilo klausimų? Susisiekite
+370 657 74885

Bėgantiems nuo šalčio gelbsti tiek vilna, tiek linas

Bėgantiems nuo šalčio gelbsti tiek vilna, tiek linas

Vėstant orams paprastai griebiamės visų įmanomų šildymosi būdų – renkamės šiltesnius audinius, sluoksniuojame drabužius, o pasyviam poilsiui namuose išsitraukiame pledus. Tačiau kaip išsirinkti audinį, kuris būtų šiltas, nealergizuotų ir būtų kokybiškas bei lengvai prižiūrimas?

Namų interjero ir tekstilės el. parduotuvės „Fėjos namai“ vadovė bei „Stiliaus gurmanės“ tinklaraščio autorė Svajūnė Vainauskienė pasakoja, kaip dažniausiai šildymuisi naudojamos medžiagos veikia mūsų kūną, kaip išsirinkti sau tinkamą audinį bei jį prižiūrėti.

Lietuviai šildosi įvairiai. Pasak Svajūnės, dažniausiai naudojamos audinių rūšys (ypač pledų gamyboje) – vilna, medvilnė, linas ir poliesteris. Sudėtyje gali būti derinamos kelios medžiagos – populiarūs vilnos ir lino, vilnos ir sintetinio pluošto pledai ir t.t. Natūralaus pluošto gaminiai paprastai yra brangesni, tačiau pasižymi daugybe gerųjų savybių, o atidžiai prižiūrimi gali tarnauti toli gražu ne vienerius metus.

Daugybė vilnos rūšių
Vilna Lietuvoje labiausiai populiari, tačiau dažnai vis dar nepagrįstai manoma, jog ji būna tik šiurkšti. Tačiau šiurkštumas priklauso nuo jos kilmės, o kai kurių rūšių vilna gali būti netgi labai švelni.

Vilnos gaminiai bene mažiausiai tepūs, tačiau prireikus skalbti, būkite atidūs rinkdamiesi skalbimo temperatūrą – ši paprastai turi neviršyti 30 laipsnių, skalbimui rinkitės vilnai skirtas priemones, kurios padės tausoti kokybišką audinį, neleis jam trauktis.

Avies vilna – bene šiurkščiausia, tačiau vis dar labiausiai populiari vilnos rūšis. Tokia vilna yra minkšta, šilta, pralaidi orui ir gerai saugo nuo temperatūrų kaitos. Dauguma sako, jog ji „kanda“, tačiau šiurkštumo baimintis nereikėtų – ši savybė puikiai stimuliuoja nervų galūnėles ir gerina kraujotaką. Gerokai minkštesnės, puresnės, švelnesnės, tačiau ir brangesnės yra kupranugarių, alpakų ar kašmyro vilnos.

Alpakos vilna – prabangi, lengvesnė nei avies, labai švelni ir spindinti. Priklausomai nuo alpakos amžiaus bei veislės, jos vilna gali 4 – 6 kartus geriau išlaikyti šilumą nei avies vilna, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Alpakos vilna savo sudėtyje turi daug lanolino, todėl joje niekada neužsiveis kandys ar dulkių erkutės, ją drąsiai gali rinktis ir alergiški žmonės.

Kašmyro vilna – pati prabangiausia ir brangiausia vilna, gaunama iš Indijoje, Kinijoje, Tibete, Mongolijoje auginamų Kašmyro ožkų. Vilnos turi švelnų, šilkinį blizgesį, o audiniai labai lengvi ir šilti.

Kupranugario vilna paprastai yra lengvesnė ir tvirtesnė už kitas rūšis, jos gaminiai ilgai išlieka švarūs. Tiesa, ši vilna turi ir įdomių natūralių atspalvių – nuo tamsesnio bronzinio (nuo kupranugario nugaros) iki šviesiai rusvo (nuo kupranugario papilvės).

Pagal gamybos būdą vilnos gaminiai dar skirstomi į austinius, megztus arba vilnos pūko. Austiniai dažniausiai yra plonesni nei vilnos pūko, tačiau šiluma menkai jiems nusileidžia. Austinių vilnos audinių švelnumas ir purumas dažniausiai priklauso nuo vilnos rūšies, tačiau, pavyzdžiui, tokio tipo pledai yra lankstesni, į juos įsisupti yra kur kas patogiau.

Vilnos pūko audiniai yra labai purūs, tankesni ir storesni, todėl labiau pritaikyti naudoti namuose nei, pavyzdžiui, apsigaubti pledu lauke ar sėdint terasoje. Dėl ypatingo gamybos būdo viena audinio pusė būna ilgesnio plauko, kita – velta, kad pūkas audinyje tvirtai laikytųsi. Jeigu namuose tikrai labai vėsu, rekomenduojama rinktis vilnos pūko pledus, nes juose gerokai daugiau vilnos nei įprastuose austiniuose gaminiuose. Dėl savo lengvumo ir švelnumo, labiausiai mėgiami alpakų ar kupranugarių vilnos pūko gaminiai.

Linas
Anot Svajūnės, šildymuisi lietuviai vis dažniau renkasi lino gaminius, nors dar mažai kas žino, jog lino savybės labai panašios į vilnos.

„Sklando mitas, jog linas yra kietas ir nemalonus kūnui. Tačiau iš tiesų ištobulinus lino apdirbimo metodus, pledai iš minkštinto lino yra minkšti, purūs ir labai malonūs apsigaubti. Priklausomai nuo poreikių, jie gali būti plonesni arba storesni. Beje, po kiekvieno skalbimo lino audinys tampa tik minkštesniu“, – teigia tinklaraščio „Stiliaus gurmanė“ autorė.

Lininiai gaminiai yra laidūs orui, todėl yra tinkami naudoti visais metų laikais – vasarą palaiko vienodą kūno temperatūrą, o žiemą maloniai šildo. Kaip ir didžioji dauguma vilnos gaminių tinka alergiškiems žmonėms. Teigiama, jog linas atsparus elektros krūviui, taip pat perpus sumažina radiacijos daromą poveikį ir apsaugo žmogaus organizmą nuo ultravioletinių spindulių, todėl puikiai apsaugos prie kompiuterio ar televizoriaus nuolat laiką leidžiančiuosius.

Medvilnė ir poliesteris
Medvilnė, šilumos atžvilgiu, šildo mažiau nei vilna ar linas, tačiau neturi erzinančių savybių– kietumo ar šiurkštumo. Medvilninius gaminius lengva prižiūrėti, jie minkšti ir patogūs, paprasta naudoti tiek namie, tiek terasoje lauke.

Poliesteris pigesnis, mažiausiai lepus, lengva prižiūrimas, tačiau jis neturi natūraliems pluoštams būdingų savybių. Gaminiai gali būti užtektinai šilti, minkšti ir purūs, tačiau mažiau pralaidūs orui. Juos dažnai renkasi natūraliems pluoštams alergiški žmonės arba tie, kurie ieško ekonomiško varianto.