Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Tel. nr.
+370 657 74885
El. p.
info@123media.lt
Iškilo klausimų? Susisiekite
+370 657 74885

Žolinės festivalis „Deltuvos žemei 800“

Žolinės festivalis „Deltuvos žemei 800“

Šie metai Lietuvai gausūs sukakčių. Savo jubiliejinius metus mini ne tik žemaičiai, tačiau ir deltuviečiai, kurie, kaip ir jų kaimynai, švenčia 800 metų sukaktį, kuomet pirmą kartą buvo paminėta Deltuvos žemė. Jubiliejų Deltuvos miestelio bendruomenė sutiko kartu su kasmetine Žolinės švente, kuri čia turi itin gilias tradicijas. Šventiniai renginiai Deltuvoje tęsėsi net 5 dienas.

Apie jubiliejinius miestelio metus ir kuo ši vieta svarbi visos Lietuvos istorijai pasakoja Ukmergės rajono Deltuvos miestelio bendruomenės pirmininkas Dovilijus Serapinas, kurio teigimu, būtent šioje žemėje ne kartą buvo tiesiamas garbingas Lietuvos istorijos kelias. „Ši vieta mena karaliaus Mindaugo laikus, čia suklupo pats Napoleonas“, – pasakoja pašnekovas.

Deltuva Lietuvos istorijoje

Deltuvos žemė, tuomet apėmusi dabartinės Deltuvos, Ukmergės, Kavarsko, Anykščių, Kurklių, Utenos, Molėtų, Dubingių, Giedraičių, Videniškių, Balninkų, Šešuolių apylinkes, pirmą kartą minima 1219 m. taikos sutartyje tarp Haličo Voluinės kunigaikštystės ir lietuvių žemių kunigaikščių. Karaliui Mindaugui vienijant žemes, Deltuva patapo bendros valstybinės struktūros dalimi. „Deltuvos kunigaikštystė iki suvienijimo buvo atskiras teritorinis vienetas, apgyvendintas gyvenvietėmis, juosiamas gynybinėmis pilimis“, – pasakojo D. Serapinas.

Deltuvos vardas iškyla įvairiais istorijos tarpsniais, tačiau verta paminėti keletą itin svarbių momentų. 1812 metais, puldamas Rusiją, Napoleonas Bonapartas su armija žygiavo per Lietuvą. Be pasipriešinimo imperatoriaus kariuomenei žygiuojant Maskvos link, ties Deltuva įvyko pirmasis Prancūzijos ir Rusijos susidūrimas, sugriovęs Napoleono planus, sklandžiai žengti giliau į rytus. Rusams tuomet pavyko atsitraukti ir pasiruošti tolimesnėms kovoms.

Dar įdomesnis faktas – 1919 metais prie Deltuvos buvo panaudotos pirmosios Lietuvos kariuomenės partankos. Tai žymi artilerijos gimimo istorijos pradžią. Pirmas šūvis kovojant su bolševikais buvo paleistas į jų tuometinį štabą – senąją kleboniją. Iki šiol ant šio pastato sienos yra išlikęs ženklas, menantis šį įvykį. Žvelgiant plačiau – sovietų okupacijos metais Deltuvoje aktyviai veikė Lietuvos Vyčio apygardos partizanai. „Ši vieta simbolizuoja nenumaldomą lietuvių troškimą būti laisviems ir pasiaukojimą už tai“, – pasakojo bendruomenės pirmininkas, pridurdamas, jog šios istorijos atsispindi ir miestelio herbe. Deltuvos herbe pavaizduoti kovos kirviai, menantys senąsias kovas, iššūkių kupiną valstybės kūrimosi etapą, kuriame ši žemė vaidino reikšmingą vaidmenį. Miestelio herbe galima rasti dvi dominuojančias senosios Lietuvos herbų spalvas – raudoną ir baltą (sidabrinę). Raudona simbolizuoja drąsą, narsą, pralietą kraują kovose už krašto laisvę, sidabras – dorą ir turtą, krašto žmonių dvasingumą.

Deltuviečiai moka švęsti!

Deltuvos jubiliejinių metų šventė aidėjo net 5 dienas. Rugpjūčio 14 d. festivalį atidarė kamerinio choro „Cantilena“ sakralinės muzikos koncertas, vykęs Deltuvos Švč. trejybės bažnyčioje. Jau sekančią dieną Deltuvos kultūros namuose buvo  atidaryta fotografo Dainiaus Vyto foto paroda „Deltuvai- 800 metų“. Taip pat visus renginio dalyvius pasitiko šakočio kepimo, žvakių liejimo edukacijos pagal senąsias krašto tradicijas, vyko vietos amatininkų mugė. Dienos renginius vainikavo kapelos „Bičiuliai“ ir roko grupės „Poliarizuoti stiklai“ nemokami koncertai. Rugpjūčio 16 dieną vyko ir tradicinės žirgų lenktynės. Rugpjūčio 18 d. prasidėjo jau 18-tus metus iš eilės vykstanti ir jau tradicine tapusi, Deltuvos Žolinės spartakiada, kurioje Ukmergės rajono bendruomenės tarpusavyje susirungė net 15-oje varžybų.

Žolinės atlaidai – gilias šaknis turinti šventė, jau ilgus metus suburianti bendruomenes kartu. „Žolinė – puiki proga susitikimui. Šventei būdinga bendruomeniškumo ir bendrystės dvasia, kuri lydi visus susirinkusius. Deltuviškiai puoselėja šią gilią miestelio tradiciją, todėl Žolinės šurmulys čia aidi ilgai“, pasakojo Ukmergės kultūros centro, Deltuvos skyriaus renginių organizatorė Daiva Stimburienė.